Poeme pentru Paște
- Monica Pillat

- 12 apr.
- 3 min de citit
Actualizată în: 14 apr.
Versuri de veghe pentru Paşte
Poemele de mai jos, semnate de Monica Pillat, fac parte din noul volum intitulat „Chilia fără ziduri”, care urmează să apară la editura „Spandugino”.
Pe calea Crucii
Am început s-o iau, în gând,
Pe calea Crucii, încercând
Să fiu, în ceasul cel mai trist,
Alături de hulitul Christ.
Suişul e atât de lung...
Dar El m-aşteaptă să-L ajung,
Iar la sfârşit, Îi spun: „mi-e rău,
M-aş răstigni în locul Tău,
Să nu mai simt cât Ţi-e de greu.”
Rãsfrângeri
Te-am aşteptat, pânã la capãt,
Nãdãjduind cã ai rãspunsuri
La întrebãri şi la nelinişti,
Ce nu îşi au pe lume leacul.
Şi, deodatã, eşti cu mine:
Mã iei acasã, de pe drumuri,
O potolire nesfârşită
Mã limpezeşte şi m-adunã,
Pânã devin ca niciodatã.
Tu mã priveşti, pierdut în gânduri,
Şi-ntr-un târziu, cutezi a-mi spune:
„Dã-mi, de te-nduri, adãpostire,
Îmbracã-mã în straie calde
Şi ia-mã-n braţe. Eu sunt Pruncul
Care-a murit şi-acum învie”.
Mir
Mirul, în care Te-nveşmânt,
Până la punerea-n mormânt,
E o armură de alin,
Pe trupul încă peregrin.
Să fii aici şi să nu fii,
Deja, plecat dintre cei vii,
Ca asfinţitul scăpărând,
În întunericul flămând...
Uleiul sfânt, pe care-l porţi,
Te va păstra, până din morţi,
Te vei întoarce să ne ierţi?
Din rătăcire
Strânşi între-atâtea mii de zvonuri,
Ce ne-mpresoară ca o ceaţă,
Cum ne ferim de îndoială
Şi cum ieşim din rătăcire?
Poate acolo unde gândul
Nu se grăbeşte să ajungă,
Moare pe cruce Adevărul
De care nu vorbeşte nimeni.
Însă mai cruntă e tăcerea
Ce ne-asurzeşte şi ne-aruncă
În haosul vinovăţiei,
Din care n-am avea scăpare,
Dacă mormântul unde falsul
A îngropat dumnezeirea
Nu s-ar deschide pân-la urmă
Şi Duhul prigonit în lume,
De cei ce trec drept marii zilei,
N-ar învia pe totdeauna.
Era frig
Ne-a bătut în poartă Domnul.
Era frig şi întuneric,
Când ne-am dus să Îi deschidem,
Dar când a intrat, coliba
S-a făcut ca de mătase.
„Tare dor mi-era de-acasă!”
A grăit. „Dar nouă, Doamne!”
I-am răspuns. „Noi, fără Tine,
N-am avea nimic pe lume.”
Cum stătea în miezul nostru,
Înteţindu-ne tăcerea,
Ne-a învăluit, deodată,
Paradisul, ca o mare.
Ce bucurie…
Ce bucurie-nfricoşatã
Mã nimiceşte şi mã-ncheagã,
Fãcându-mã sã vãd, deodatã,
Cât plin poate ascunde lipsa?
Din cripta unde nu e nimeni,
Iese un zbor de glasuri albe,
Binevestind sfârşitul morţii.
Mã-ntorc. Cel ce s-a frânt pe cruce
Şi-a fost înmormântat, scãpat-a
Din giulgiu, ca din crisalidã,
Şi-şi fluturã în jur aripa.
Dau sã-L ajung… În mine creşte
Puterea vocii Lui de aur
Şi mã reped în bezna lumii
S-aprind ce nu se poate stinge.
Înveşmântat numai în duh
Atâta vreme-am stat ascuns,
Cã nicio veste din afarã
Pânã la mine n-a ajuns.
Totuşi, acum, parcã-n surdinã,
Un glas îmi spune sã m-adun,
Sã ies din criptã la luminã.
Ce iute lespedea s-a tras
Din faţa mea ca o cortinã!
Dau sã mã scol, sã fac un pas,
Dar mã înalţ, întâi, cu teamã,
Înveşmântat numai în duh,
Apoi devin Cel ce mã cheamã…
Nu e târziu
Nu-mi mai găsesc pe lume locul,
De când Te-ai stins pe cruce, Doamne,
Nu mai am zi, doar întuneric,
Până un licăr îmi deschide,
În nicăieri, calea pierdută.
O iau pe şoapta de lumină
Ce mă apropie de grădina
Care-Ţi acoperă mormântul
Şi când ajung, din cripta goală,
Aud suflarea unui înger
Ce-mi ia pe aripi tânguirea.
Nu e târziu, nu-i niciodată,
Să mor şi să înviu cu Tine.
Cu barca goală
Flămânzi şi nedormiţi, pe ape,
Ne întorceam cu barca goală,
Când L-am văzut la mal pe Domnul.
Ne-a făcut semn, ca altădată,
Unde să aruncăm năvodul
Şi ce delir de bogăţie
Am scos atuncea din adâncuri!
Cum se zbăteau, zvâcnind ca peştii,
Năuce, inimile noastre,
În sfânt misterul regăsirii!
Eram cu El... Ne înviase...
de Monica Pillat






Comentarii