Triptic
- Monica Pillat

- 17 mai
- 1 min de citit
Altcineva
La asfințit, umbrit la chip,
Scria cu mâna pe nisip,
Și cum atunci mă regândea,
Simțeam că sunt altcineva,
Care nu se mai lasă dus
Decât de visul lui Iisus.
Așa că port de-o vreme-n piept
Raiul ce pâlpâie-n deșert
Și liniștea pe care-o am
O pun în sfeșnice la geam
Și o aprind din când în când,
Ca răul să se facă blând.
Teamă
Ai cui sunt pașii care lasă
Sclipiri de raze-n întuneric?
Mâinile cui, în miez de noapte,
Trag clopotele să ne scoale?
De ce ne e așa de teamă,
C-o luăm la fugă să ne-ascundem
De Cel venit să ne-mbuneze?
Se strâng în jurul Lui orfanii,
Bolnavii, morții care-nvie,
Și Îl urmează pretutindeni.
Am vrea și noi, din depărtare,
Să auzim ce le vorbește...
Dar dacă, numai ascultându-L,
Ne-nstrăinăm de tot ce suntem?
De ce să fim deodată altfel,
Dacă ne bucură puținul
Și viețuim printre fărâme,
Acum când El stă să ne-arate
Cum am putea trăi Întregul?
Avut
Veghează-mi pașii, dacă plec,
Rămâi pe-aproape, dacă stau,
Fă-mă pe lume să petrec
Cu cei ce dau din ce nu au,
Ca să descopăr ce avut
Sălășluiește nevăzut
Și-n mine, Doamne, când mă plâng
Că nu-mi ajunge tot ce strâng,
Doar dacă mă aduc în dar
Celui uitat, celui lipsit,
Pot să mă-mpart la nesfârșit.
de Monica Pillat






Comentarii