Doina Roman
- Epithet

- 22 mai
- 2 min de citit
Vă oferim trei poeme din volumul „Glamur” de Doina Roman, publicat recent la editura „Tracus Arte”.
„Poeziile din Glamour-ul Doinei Roman mă duc cu gândul la Anaïs Nin, care spunea într-unul dintre jurnalele ei: „Voi fi mereu curtezana virgină, îngerul pervers, femeia cu două fețe, sinistră și sfântă deopotrivă.” Întâlnim aici două fațete ale Doinei Roman. Pe de o parte, e o poezie întunecată și nemiloasă ce îmi amintește de Lilith. Pe de altă parte, avem o poezie luminoasă și jucăușă care ne arată un soi de Afrodită. Ambele sunt părți ale acestei poezii feminine care te face să îți spui că te afli probabil în fața celui mai bun volum de poezie al Doinei Roman”. - Alexandra Medaru
„O poematică reverberativă, ale cărei nuanțe incendiare ard până la albul inițiatic, când totul devine, brusc, de o traductibilitate consonantă nu doar cu intensitatea alegorică a stihului, ci și cu revelarea unui tulburător sine expresiv. Lirismul Doinei Roman nu este deloc tributar cotidianului, cum s-ar putea înțelege pe alocuri, ci numai sensului atotcuprinzător al vieții descins din inefabilul cosmic, nesfârșit generator de energii enigmatice, cum ar fi și amprenta senzitivă a ființei, poezia”. - Adelina Ioana
capcana arcuită
coapsa ta e o capcană.
indiferentă la cuvinte
stă arcuită inutil – mâner de care atârnă degete
arcuite și ele,
semne de întrebări albe cu ojă sidef.
noaptea cad în greșeli de bună voie, repetat,
cu inocență și cu bătaie lungă,
ca o formă neagră de perversiune.
nu știu dacă să intru în magazinul cu haine pentru bărbați
în care mă aștepți
să mergem amândoi printre manechine,
să găsim cortul de la raionul de vânătoare
și să ne facem de cap
printre zecile de ochi pictați pe fețele
de mucava.
aș putea să cred că joc într-un film
de groază
și că mă îmbrățișează ruina.
aș putea să fiu indiferentă
și să crezi că sunt o stricată,
dar și indiferența e o formă de dragoste.
totul va fi așadar insuportabil de subiectiv
și îngrozitor de fierbinte.
tranziție spre neant
ca pe o rană de diabetic care nu se mai închide
îmi trag trupul sângerând la malul mării
să privesc fără rost apa.
nu mă doare,
mă scurg de viață.
nu mă scald
să nu murdăresc apa.
în șlapi, în pantaloni scurți,
stau în nisip până apune soarele,
sperând că o să mă topească,
că o să-mi treacă trupul în cenușă.
lumea asta care mă vrea altfel
nu mă vede
nu mă vede când tac ca un câine bătrân,
când simt neputința
ce mă năpădește și mă strânge de gât.
mă arată cu degetul dacă mă zbat
pot să fiu o știre
și să fac rating.
aștept să trec cu rănile în neant,
voi scăpa de real
și de incompletitudine.
când tu nu ești
despletesc iepurii din ceața deasă
ca marmelada,
adorm pe pământul călduț,
nu văd nimic,
doar aud,
aștept pași,
dar numai sunetul de rugină
scârțâie
pe pleoape.







Comentarii